2020.04.21
„Startup the Bank” to najnowszy raport o startupach, których rozwiązania zmieniają polską bankowość. Jak wynika z badania, nie trzeba być tradycyjnym fintechem, aby zostać partnerem technologicznym banku, a po udanym pilotażu 7 na 10 firm kontynuuje współpracę. W raporcie, zrealizowanym wspólnie przez PKO Bank Polski oraz partnerów, przebadanych zostało 100 firm z obszaru fintech.
Kryzysowa sytuacja w jakiej znaleźliśmy się w wyniku pandemii koronawirusa sprawiła, że transformacja cyfrowa w sektorze finansowym jeszcze bardziej przyspieszyła. W tak nieprzewidywalnych warunkach, to właśnie zwinne startupy mogą okazać się najlepszym partnerem technologicznym zarówno dla nas, jak i wielu innych przedsiębiorstw. Raport „Startup the bank” przedstawia 100 innowacyjnych firm oferujących swoje rozwiązania bankowości i daje wskazówki, w jaki sposób sprawnie taką współpracę ułożyć .
– mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego
W ciągu ostatnich lat polska branża finansowa coraz mocniej otwiera się na współpracę ze spółkami technologicznymi, testuje nowe innowacyjne rozwiązania, ale także nowe modele biznesowe, które mogą być atrakcyjne dla obu stron. Raport „Startup the bank” oddaje zarówno punkt widzenia dużej instytucji finansowej, jak i małych innowacyjnych firm na tą współpracę. Jest też lekturą pokazującą „blaski i cienie” polskiego ekosystemu sektora finansowego, fintech oraz VC.
- komentuje Krzysztof Tokarski, dyrektor zarządzający funduszu PKO TFI VC
Sektor finansowy w Polsce jest bardzo otwarty na innowacje, a cyfrowa transformacja staje się kluczowym czynnikiem zmian w bankach. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że Chmura Krajowa to miejsce, w którym potrzeby instytucji finansowych realizujących swoje cyfrowe strategie mogą się skutecznie spotkać z oryginalnością rozwiązań opracowywanych i testowanych przez startupy. Mamy dla nich m.in środowiska deweloperskie i testowe oraz platformy aplikacyjne, w tym rozwiązania Google Cloud. To zaawansowane technologie, produkty i narzędzia analityczne, z których korzystają zarówno największe korporacje, jak i najszybciej rozwijające się startupy na świecie. W pakiecie z mentoringiem daje to zestaw, który może okazać się bardzo pomocny na trudnej drodze do komercjalizacji pomysłów biznesowych młodych firm technologicznych.
- powiedział Michał Potoczek, prezes OChK
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,03 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 348 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,2 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2019 r. miała 4,2 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.