Ekonomiści PKO Banku Polskiego zwyciężyli w konkursie prognoz „Parkietu”. Zespół kierowany przez Piotra Bujaka – podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu - zajął pierwsze miejsce w głównym rankingu łącznie dla wskaźników makro i rynkowych oraz zwyciężył w rankingu prognoz wskaźników makroekonomicznych. Fundamentem sukcesu okazały się trafne założenia dotyczące siły rynku pracy oraz sprawnego odrobienia pandemicznych strat w gospodarce.
- Utrzymanie się na szczycie bywa o wiele trudniejsze niż jego zdobycie. Dlatego ponowne zwycięstwo w podsumowującym rok konkursie prognostycznym „Parkietu” jest dla nas bardzo cenne. Zwycięstwo cieszy tym bardziej, że zmieniona w tej edycji metodologia rankingu, zniwelowała znaczenie przypadku i zwiększyła wagę najważniejszych rynkowych wskaźników gospodarczych. Było to szczególnie istotne w kontekście pandemicznej zmienności i wagi wydarzeń gospodarczych w 2021 roku. Nasz sukces nie byłby możliwy bez regularnej współpracy ekonomistów z różnymi jednostkami banku. Wszystkim którzy pomogli nam w jego osiągnięciu bardzo dziękuję.
- podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, który na dorocznej gali „Parkietu" odbierze tytuł Ekonomisty Roku.
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego, a wartość jego aktywów wynosi 403,5 mld zł. W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wypracował blisko 3,7 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11 mln klientów detalicznych. Jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (17,8 proc.), kredytów (17,5 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (19,7 proc.). Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która ma już 6 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Spółka wzmacnia swoją obecność zagraniczną za pośrednictwem oddziałów korporacyjnych działających w Niemczech, w Czechach i na Słowacji oraz za pośrednictwem działającego na Ukrainie KredoBanku.