W zależności od potrzeb klienci wygenerują elektroniczny dokument na PUE ZUS i przekażą go drogą mailową instytucji, która go potrzebuje. W PKO Banku Polskim z tej opcji mogą korzystać już klienci firmowi, którzy chcą zaciągnąć kredyt w banku. Potwierdzenie o braku zaległości w płatnościach składek ZUS mogą wysłać do swojego doradcy, a wkrótce bezpośrednio do serwisu transakcyjnego iPKO.
- Udostępnienie możliwości samodzielnego potwierdzania danych zapisanych na koncie w ZUS to kolejny przykład tego, jak instytucje publiczne mogą i powinny współpracować z innymi podmiotami, w szczególności z sektorem bankowym, na rzecz obywateli. Bardzo nas cieszy bardzo dobra współpraca z PKO BP. Mamy wielu wspólnych klientów posiadających różne potrzeby w kontaktach z bankiem i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Mamy tu do czynienia z bardzo pozytywnym przykładem swoistego partnerstwa publiczno-prywatnego.
– mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- Możliwość samodzielnego generowania potwierdzeń danych z ZUS to dla przedsiębiorców zdecydowane ułatwienie kontaktów z administracją publiczną, ale też z instytucjami finansowymi. PKO Bank Polski aktywnie uczestniczy w budowie „cyfrowego państwa” i nieustannie pracuje nad rozwiązaniami ułatwiającymi dostęp do usług poprawiających komfort codziennego życia klientów. Dlatego też wkrótce potwierdzenia ZUS będzie można przesyłać bezpośrednio do serwisu transakcyjnego iPKO. Równolegle pracujemy z ZUS nad elektronicznym potwierdzeniem składek dla osób prywatnych, ułatwi to kolejnej grupie klientów i ubezpieczonych korzystanie z usług finansowych.
– mówi Adam Marciniak, wiceprezes Zarządu nadzorujący obszar informatyki i usług w PKO Banku Polskim
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W II kwartale 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,22 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 329 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,08 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec I półrocza 2019 r. miała 3,6 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski stał się najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.