2021.12.07
PKO Bank Polski został nagrodzony w międzynarodowym konkursie dla instytucji finansowych BAI Global Innovation Awards, w kategorii „Innowacja w procesach wewnętrznych”. Uznanie jury zyskał projekt trwałego nośnika wspierający rozwój bankowości elektronicznej opartej o technologię blockchain. PKO Bank Polski jest pierwszą polską instytucją finansową, która skutecznie wdrożyła i rozwija trwały nośnik oparty na blockchainie.
- Jesteśmy dumni z wdrożenia trwałego nośnika 2.0. PKO Bank Polski świadomie i odpowiedzialnie korzysta z innowacji technologicznych, by tworzyć nową wartość. To rozwiązanie doskonale wpisuje się w trend gospodarki bez papieru, w której dokumenty są cyfrowe, a ich autentyczność pewna. Wspólnie z KIR, IBM oraz innymi partnerami technologicznymi, przesyłanie dokumentów do klientów uczyniliśmy w pełni cyfrowym i bezpiecznym. Dzięki trwałemu nośnikowi zrezygnowaliśmy z tradycyjnej formy wysyłki prawie 30 milionów dokumentów. To oznacza nie tylko mierzalne oszczędności finansowe, wzrost satysfakcji klientów ale też korzyści dla środowiska naturalnego, konkretnie – zachowanie ok. 50 hektarów lasów. Maksymalizowanie korzyści to podstawowa zasada, którą kierujemy się w PKO Banku Polskim, rozwijając i wprowadzając kolejne innowacje zmieniające rynek
– mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego, a wartość jego aktywów wynosi 403,5 mld zł. W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wypracował blisko 3,7 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11 mln klientów detalicznych. Jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (17,8 proc.), kredytów (17,5 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (19,7 proc.). Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która ma już 6 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Spółka wzmacnia swoją obecność zagraniczną za pośrednictwem oddziałów korporacyjnych działających w Niemczech, w Czechach i na Słowacji oraz za pośrednictwem działającego na Ukrainie KredoBanku.