Ekonomiści PKO Banku Polskiego zwyciężyli w konkursie prognoz „Parkietu”. Zespół kierowany przez Piotra Bujaka zajął pierwsze miejsce w głównym rankingu łącznie dla wskaźników makro i rynkowych oraz zwyciężył w rankingu prognoz wskaźników makroekonomicznych. Kluczem do sukcesu okazała się systematyczność i wszechstronność. Zespół bankowych ekonomistów jako jedyny spośród 24 uczestniczących w konkursie był w pierwszej piątce najlepszych prognostów w każdym kwartale 2020 roku.
Ze względu na ogromną dynamikę wydarzeń w trakcie pandemii prognozowanie w 2020 roku było jednocześnie wyjątkowo trudne i wyjątkowo ważne. Tym bardziej cenimy sobie zwycięstwo akurat w tej edycji konkursu. Za sukcesem stoi zespół zaangażowanych ekonomistów, którzy chcieli i potrafili jak najlepiej zmierzyć puls gospodarki. Liczyła się umiejętność stosowania alternatywnych danych i metod data science. Cieszę się, że wykorzystaliśmy technologiczne możliwości PKO Banku Polskiego i dziękuję wszystkim departamentom banku które pomogły nam w osiągnięciu tego sukcesu
- podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, który w marcu na dorocznej gali „Parkietu" odbierze tytuł ekonomisty roku.
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Po trzech kwartałach 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,02 mld zł a wartość aktywów 377 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,55 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec III kwartału 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.