2021.06.22
W miniony weekend w warszawskiej Rotundzie PKO Banku Polskiego, w samym sercu Warszawy, odbył się #Hack4Lem, hackathon online, w którym udział wzięło niemal pół tysiąca osób z całej Polski. Hackathon, organizowany przez PKO Bank Polski, Instytut Lema i Microsoft, był elementem obchodów Roku Stanisława Lema w setną rocznicę urodzin pisarza. Hasłem Roku Lema jest „Widziałem przyszłość” i takie też zadania postawiono przed uczestnikami – mieli wcielić się w Stanisława Lema, ujrzeć i wykreować rozwiązania, które zmienią przyszłość.
Hack4Lem to ucieleśnienie Roku Lema, bo jest to święto technologii, kultury i nauki. Łączy więc wszystkie te elementy, który tak doskonale w swojej twórczości łączył też Stanisław Lem. Nasz Instytut prowadzi edukację cyfrową społeczeństwa, uczymy jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii, dlatego cieszymy się, że pojawiło się tyle ciekawych projektów w zakresie walki z cyberprzemocą”.
– powiedział Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Lema
Tematyka accessibility, czyli dostępności, jest bardzo bliska sercu i strategii Microsoftu. Dlatego przybliżaliśmy uczestnikom hackathonu sposoby i podejścia projektowania rozwiązań dostępnych dla wszystkich, które nikogo nie wykluczają. Uważamy, że jest to jeden z kluczowych elementów, które każdy tworzący rozwiązania technologiczne powinien brać pod uwagę. Zachęcaliśmy uczestników do projektowania rozwiązań dla konkretnych osób, które czasem mają wyzwania związane z brakiem pełnej sprawności, ograniczeniami wiedzy technicznej, czy też dostępnością do technologii. I faktycznie wiele takich rozwiązań powstało podczas Hack4Lem.
– stwierdziła Joanna Molik, Executive Director, Worldwide Financial Services, Microsoft
Szukaliśmy rozwiązań, które będą dobrze pasować do naszej strategii – PKO Bank Przyszłości – ale też będą odpowiedzią na realne problemy klientów. Bankowość przyszłości powinna być intuicyjna, prawie niezauważalna, a jednocześnie bezpieczna. Odzew uczestników i ich zaangażowanie bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. To oczywiście nie pierwszy nasz hackathon, ale pierwszy, gdzie jednym z najważniejszych kryteriów oceny była skuteczność w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu. Cieszę się, że mogliśmy współtworzyć to wydarzenie i wspierać jego uczestników w tworzeniu rozwiązań przyszłości.
– powiedział Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego, a wartość jego aktywów wynosi 384 mld zł. W I kwartale 2021 r. wypracował 1,2 mld zł zysku netto. Jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,3 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku kredytów hipotecznych (19,7%) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (19,2 proc.). Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która ma już ponad 5,5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.