Informacje o Banku

2019.06.28

PKO Bank Polski Najlepszym Bankiem 2019

W 27. edycji konkursu Najlepszy Bank 2019, PKO Bank Polski zdobył nagrodę główną w kategorii duży bank komercyjny. Lidera polskiego sektora bankowego doceniono za dynamikę wzrostu, strukturę portfela i efektywność.

- W nowe stulecie swojej działalności, PKO Bank Polski wkracza, jako bezdyskusyjny lider branży. Jesteśmy nowoczesnym i największym bankiem uniwersalnym w Polsce i regionie, którego usługi i produkty są doceniane na świecie. Jesteśmy dumni z dotychczasowych osiągnięć i świadomi odpowiedzialności za dalszy rozwój instytucji, z którą swoje losy związały miliony Polaków - mówi Maks Kraczkowski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski rozwija się w szybkim tempie i poprawia wyniki. Zysk netto grupy banku w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 862 mln zł i był o blisko 14 proc. wyższy niż przed rokiem. To ponownie zdecydowanie najlepszy wynik w całym polskim sektorze bankowym. Po raz kolejny bank pobił też swój rekord pod względem wielkości aktywów, których wartość to już 326 mld zł i jest o ponad 10 proc. wyższa, niż przed rokiem. Do ponad 241 mld zł wzrosło finansowanie dla klientów grupy, a kwota oszczędności klientów zarządzanych przez grupę wyniosła blisko 289 mld zł.

Bank obsługuje 10 mln klientów i ma największą sieć dystrybucji w kraju. Utrzymuje też pozycję lidera bankowości mobilnej w Polsce, z 25 proc. udziałem w rynku. IKO to dziś 3,5 miliona aktywnych aplikacji i dziesiątki funkcji dostępnych z poziomu telefonu. Dwa razy z rzędu została uznana za najlepszą na świecie. PKO Bank Polski jest też bezdyskusyjnym liderem technologicznym krajowego sektora. Konsekwentnie poszukuje i wdraża innowacyjne rozwiązania, osiągając sukcesy biznesowe.

Konkurs Najlepszy Bank organizuje „Gazeta Bankowa” przy wsparciu firmy doradczej BDO. Uczestniczące w nim Banki wypełniają ankietę dotyczącą danych finansowych, wskaźników i parametrów opisujących ich kondycję.

***

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W I kw. 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 862 mln zł a wartość aktywów sięgnęła ponad 326 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 8,9 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec I kw. 2019 r. miała 3,4 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski stał się najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski na koniec 2018 roku był najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.