Od 20 czerwca z programu ugód mogą skorzystać osoby spłacające kredyt hipoteczny MIX we frankach szwajcarskich. Kredyt ten pozwalał na sfinansowanie zakupu nieruchomości, jak również spłatę innych zobowiązań. Ponad 15,3 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie, a klienci złożyli dotychczas ponad 27 tys. wniosków. Kolejna grupa wniosków oczekuje na mediacje. Bank systematycznie przedstawia to rozwiązanie także klientom pozostającym w sporze sądowym.
– Program ugód dla kredytobiorców frankowych trwa już prawie 9 miesięcy. Wnioski, które po tym okresie możemy wyciągnąć są jednoznaczne - to rozwiązanie było konieczne, cieszymy się, że jesteśmy pierwszym bankiem, który zaproponował tę możliwość klientom. Celem było przede wszystkim polubowne, wygodne i szybkie rozwiązanie spraw - w przeciwieństwie do kosztownej i długotrwałej drogi sądowej. Ugody pozwalają kredytobiorcom uwolnić się od ryzyka walutowego. Cały czas pracujemy nad poszerzeniem bazy klientów, którzy mogą skorzystać z rozwiązania. Od teraz osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny MIX oraz klienci, którzy chcą ponownie złożyć wniosek po rezygnacji z mediacji w przeszłości, również mogą starać się o ugodę. Trwają pracę, aby umożliwić ugodowe rozwiązanie spraw kolejnym grupom klientów, w tym kredytobiorcom, którzy swój kredyt hipoteczny zaciągnęli pierwotnie w złotych, a następnie go przewalutowali
– podkreśla Piotr Mazur, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Zarządzania Ryzykiem.
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego, a wartość jego aktywów wynosi 422 mld zł. W I kwartale 2022 r.. wypracował 1,4 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11,3 mln klientów. Jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w depozytów, kredytów, oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, z której aktywnie korzysta 6,4 mln klientów, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Spółka wzmacnia swoją obecność zagraniczną za pośrednictwem oddziałów korporacyjnych działających w Niemczech, w Czechach i na Słowacji.