Informacje o Banku

2014.03.14

„Złoty Bankier 2013” i „Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2013” dla PKO Banku Polskiego

Bank został laureatem w kategorii „Najlepszy kredyt hipoteczny” i „Innowacja finansowa” w plebiscycie organizowanym przez Bankier.pl i PayU. Z kolei w konkursie „Gazety Bankowej” otrzymał tytuł bankowego „Lidera Informatyki 2013”.

Konkurs „Złotego Bankiera” wyróżnił najlepsze produkty i usługi oferowane przez polskie banki. Do miana najlepszych kandydowały oferty kilkudziesięciu instytucji finansowych, skierowane zarówno do klientów indywidualnych, jaki i biznesowych. W jury plebiscytu zasiedli przedstawiciele organizatorów, dziennikarze ekonomiczni, analitycy finansowi, przedstawiciele blogosfery i znawcy mediów.

Internauci po raz kolejny w historii plebiscytu docenili kredyt mieszkaniowy Własny Kąt Hipoteczny. W piątej edycji konkursu PKO Bank Polski zdobył największą liczbę pozytywnych opinii w kategorii „Najlepszy kredyt hipoteczny” zajmując 1. miejsce z liczbą 46 proc. oddanych głosów. Bank stale pracuje nad atrakcyjnością oferty w zakresie warunków cenowych, dzięki którym zajmuje czołowe pozycje w wielu rankingach. Posiada też najszerszą ofertę kredytów hipotecznych na rynku, udzielając kredytów praktycznie na każdy cel mieszkaniowy. Od dłuższego czasu PKO Bank Polski jest również niekwestionowanym liderem sprzedaży tych kredytów z ponad 30 proc. udziałem rynkowym. W ubiegłym roku Bank sprzedał kredyty mieszkaniowe na ponad 10 mld zł.

Kapituła konkursu przyznała również nagrodę w kategorii specjalnej „Innowacja Finansowa” dla aplikacji IKO. Rozwiązanie jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej rozwiniętym systemem płatności mobilnych w Polsce. Z aplikacji, która łączy funkcje bankowości mobilnej z możliwością dokonywania płatności mobilnych, korzysta już ponad 125 tysięcy użytkowników, z czego 83 proc. to klienci PKO Banku Polskiego, 12 proc. - Inteligo, a  5 proc. - osoby korzystające z portmonetki IKO. Imponująca po roku od jej wdrożenia jest sieć akceptacji, obejmująca 70 tys. terminali płatniczych eService, ponad 6 tys. bankomatów PKO Banku Polskiego i Euronet oraz 8 tys. sklepów internetowych. IKO działa już na niemal wszystkich telefonach dostępnych na krajowym rynku (Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, Symbian i Java).

Głosami ponad 40 tys. internautów oraz ekspertów PKO Bank Polski znalazł się również w gronie laureatów w kategoriach: „Najlepsza bankowość mobilna” (2. miejsce) oraz „Najlepsze konto osobiste” (3. miejsce). Z kolei Inteligo pojawiło się wśród najlepszych banków w zestawieniu: „Najlepszy sposób płatności w Internecie” (2. miejsce) oraz „Najlepszy bank dla przedsiębiorcy internetowego” (3. miejsce).

W ubiegłorocznej edycji konkursu PKO Bank Polski również odebrał statuetkę w kategorii Najlepszy kredyt hipoteczny. W trzeciej edycji plebiscytu Prezes Zarządu Zbigniew Jagiełło uhonorowany został nagrodą specjalną „Osobowość Roku”, a internauci docenili kredyt Własny Kąt Hipoteczny.

Nagrody w konkursie „Liderów Informatyki Instytucji Finansowych 2013” za najlepsze wdrożenia systemów informatycznych wręczyła też „Gazeta Bankowa”. Statuetkę lidera w kategorii „Bankowość elektroniczna i e-finanse” kapituła konkursu przyznała PKO Bankowi Polskiemu  za wdrożenie aplikacji IKO. Bank wygrał również w kategorii  „Systemy back office" za wdrożenie Centrum Innowacji”.

W ubiegłym roku PKO Bank Polski otrzymał tytuł „Lidera Informatyki 2012” w kategorii "Bankowość elektroniczna i e-finanse" oraz w kategorii „Systemy transakcyjne”.

 

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto Banku za 2013 rok wyniósł 3,2 mld zł. Jest spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie na GPW. PKO Bank Polski uplasował się w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz piąty zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. Jest Bankiem najczęściej wybieranym przez małe i średnie firmy, według badania Centrum Badań Marketingowych Indicator oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości. Raporty Roczne PKO Banku Polskiego są regularnie nagradzane przez Instytut Rachunkowości i Podatków w konkursie The Best Annual Report w kategorii Banki i instytucje finansowe. Za przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego i działalność w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu PKO Bank Polski otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według prestiżowego magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2013 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego pozostała najcenniejsza w kategorii finanse - jej wartość wyceniono na 3,7 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategorii Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców sektora bankowego w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju.