Informacje o Banku

2018.05.07

PKO Bank Polski zwycięzcą rankingu prognoz makroekonomicznych Consensus Economics

  • Zespół analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego zwyciężył w rankingu Consensus Economics za 2017 rok.
  • Ekonomiści banku najtrafniej prognozowali wskaźniki rocznego PKB i średniorocznej inflacji.

Zespół analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego kierowany przez Piotra Bujaka zwyciężył w rankingu prognoz makroekonomicznych dla Polski za 2017 rok przygotowanym przez Consensus Economics. To kolejne ważne wyróżnienie dla ekonomistów banku.

Consensus Economics zbiera prognozy makroekonomiczne od ponad 700 ekonomistów z całego świata. W zestawieniu podsumowującym 2017 rok brane były pod uwagę prognozy rocznego PKB i średniorocznej inflacji sporządzane z miesięczną częstotliwością przez 24 miesiące począwszy od stycznia 2016 r. W rywalizacji brały udział zarówno krajowe, jak i międzynarodowe instytucje, m.in.: BNP Paribas, Credit Agricole, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, ING, Moody’s, BZ WBK, Pekao, Societe Generale czy UBS.

W ostatnim czasie PKO Bank Polski zajął także drugie miejsce w organizowanym przez „Gazetę Giełdy Parkiet” oraz „Rzeczpospolitą” konkursie kwartalnych prognoz makroekonomicznych na 2017 r. W zestawieniu uwzględniono ponad 40 podmiotów, a PKO Bank Polski uzyskał najlepszy wynik wśród instytucji finansowych. Dobry wynik w rankingu ogólnym to m.in. efekt zwycięstwa w rankingu prognoz inwestycji (drugi rok z rzędu) oraz miejsca na podium w prognozach inflacji.

W rankingu „Gazety Giełdy Parkiet” PKO Bank Polski zwyciężył także w zestawieniu miesięcznych prognoz makroekonomicznych w 2017 r. PKO Bank Polski był jedną z dwóch instytucji obecnych w wyróżnianej czołowej „piątce” tego rankingu trzeci rok z rzędu.

Na co dzień raporty analityczne ekspertów PKO Banku Polskiego można śledzić na Centrum Analiz oraz kontach w serwisie Twitter: Analizy_PKOBP i w anglojęzycznym esearch.

***

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W 2017 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 3,1 mld zł (najwięcej w polskim sektorze bankowym) a wartość aktywów sięgnęła niemal 300 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów (17,9 proc.), kredytów (17,7 proc.), w rynku leasingowym (12,0 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych niededykowanych (17,2 proc.). Posiadając ponad 8,3 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce z udziałem w rynku na poziomie ponad 21 proc. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która ma już 2,1  mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski stał się najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski na koniec 2017 roku był najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.