Informacje o Banku

2013.05.14

Miasto Szczecin nowym klientem PKO Banku Polskiego

Szczecin to kolejna jednostka samorządu terytorialnego w województwie zachodniopomorskim, która będzie obsługiwana przez PKO Bank Polski. Umowa została zawarta na pięć lat.

PKO Bank Polski wygrał przetarg na bankową obsługę budżetu Miasta Szczecin i ponad 190 jego jednostek organizacyjnych oraz prowadzenie obsługi kasowej w urzędzie miasta i jego filiach. Umowa została zawarta na okres od czerwca 2013 roku do maja 2018 roku. Klient będzie korzystał m.in. z iPKO Biznes, rachunków bieżących i pomocniczych, kart przedpłaconych oraz kredytu w rachunku bieżącym do 150 mln zł.

– PKO Bank Polski od lat pozostaje ważnym partnerem sektora samorządowego. Nasi klienci mogą liczyć na szeroki wachlarz usług, zarówno w zakresie oferty depozytowo-transakcyjnej, jak i kredytowej oraz profesjonalną obsługę. Do tego grona dołącza właśnie Miasto Szczecin, co pozwala nam umocnić pozycję podmiotu zaangażowanego w obsługę finansową jednostek samorządu terytorialnego w województwie zachodniopomorskim – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Obecnie do klientów Banku należą podmioty zależne od Miasta Szczecin: Szczecińskie Centrum Renowacyjne, Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Port Lotniczy Szczecin Goleniów, któremu w 2012 roku PKO Bank Polski udzielił kredytu inwestycyjnego w wysokości 51,6 mln zł na 25 lat na sfinansowanie rozbudowy i modernizacji infrastruktury Portu. Bank zaangażowany jest również w finansowanie inwestycji miejskich jak np. budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Bank prowadzi również obsługę budżetu województwa zachodniopomorskiego, nieprzerwanie od 2003 roku. Ponadto do klientów PKO Banku Polskiego należą:

  • w Kołobrzegu: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska oraz Miejska Energetyka Cieplna
  • w Stargardzie Szczecińskim: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
  • w Koszalinie: Zarząd obiektów Sportowych, Miejskie Zakłady Komunikacji, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za I kwartał 2013 roku wyniósł 781,4 mln zł. Jest spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie na GPW. Bank jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Instytut Rachunkowości i Podatków uhonorował Raport Roczny PKO Banku Polskiego za 2011 rok Nagrodą Główną w konkursie The Best Annual Report w kategorii Banki i instytucje finansowe. Bank zwyciężył w tej kategorii już drugi rok z rzędu. PKO Bank Polski otrzymał także Nagrodę Główną w rankingu 50 największych banków w Polsce 2012 branżowego miesięcznika „Bank”. Doceniona została m.in. dynamika wzrostu sumy bilansowej Banku, a także całokształt jego rynkowej aktywności. Dodatkowo „Gazeta Bankowa” wyróżniła Bank za Najwyższą efektywność w swojej kategorii. PKO Bank Polski po raz kolejny zwyciężył w badaniu infolinii bankowych przeprowadzonym przez firmę ARC Rynek i Opinia. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według prestiżowego magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2012 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego okazała się najcenniejsza w kategorii finanse - jej wartość wyceniono na 3,72 mld złotych. Jest także najbardziej wartościowym krajowym bankiem, według rankingu 100 najcenniejszych firm „Newsweeka”. Działalność filantropijna PKO Banku Polskiego została doceniona przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, która nagrodziła Bank oraz Inteligo Financial Services statuetką Dobroczyńcy Roku 2010 oraz przez Forum Darczyńców w Polsce, które przyznało Bankowi Nagrodę Specjalną za długoletnie i konsekwentne wspieranie działań społecznie użytecznych. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców sektora bankowego w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju.